ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ "ΟΙ ΜΟΘΩΝΕΣ"

Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε της Τετάρτη το απόγευμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου Μεθώνης παρουσιάστηκε επίσημα το επιτραπέζιο παιχνίδι "ΟΙ ΜΟΘΩΝΕΣ". Πρόκειται για ένα κλασικό επιτραπέζιο παιχνίδι που παίζεται πάνω σε διαδρομές του κάστρου της Μεθώνης με κάρτες γνώσεων της τοπικής ιστορίας της περιοχής, κάρτες ανατροπών, κάρτες στρατηγικής, πιόνια που αναπαριστούν πολεμιστές της εποχής και ζάρια. Στόχος του κάθε παίχτη είναι ξεκινώντας από την κεντρική βόρεια είσοδο του κάστρου να φτάσει πρώτος μέχρι το "Μπούρτζι". Το παιχνίδι είναι έτσι διαρρυθμισμένο που απευθύνεται ΄στους μαθητές όλων των τάξεων, με κοινό στόχο αλλά διαφορετικές κάρτες ανάλογα με το γνωστικό τους επίπεδο.Το παιχνίδι βασίστηκε σε ένα καινοτόμο πρόγραμμα που ξεκίνησε από την περσινή διδακτική χρονιά και αφορά την Τοπική Ιστορία που από φέτος διδάσκεται σε όλες τις τάξεις του σχολείου. Το υλικό δουλεύτηκε μέσα από το πρόγραμμα των σχολικών δραστηριοτήτων στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης και περιλαμβάνει ύλη ανάλογα με την τάξη του κάθε μαθητή, ενώ είναι εναρμονισμένο σύμφωνα με τα διδακτικά βιβλίων του μαθήματος της Ιστορίας για τις τάξεις Γ, Δ, Ε΄ και ΣΤ΄ και του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος για τις τάξεις Α΄ και Β΄.Βασικός συνεργάτης του σχολείου στο στήσιμο του παιχνιδιού ήταν ο Βιολόγος καθηγητής Καλαϊτζής Θεόδωρος ο οποίος παρουσίασε το παιχνίδι στην εκδήλωση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου τον τίμησε γι'  αυτή του την προσφορά. Στην εκδήλωση κύρια ομιλήτρια ήταν η Σχολική Σύμβουλος της 5ης Εκπ/κής περιφέρειας Μεσσηνίας Τσαουσίδου Καλλιόπη που αναφέρθηκε στον παιδαγωγικό χαρακτήρα της Τοπικής Ιστορίας, ενώ ο Δ/ντής του Σχολείου Διονύσης Ψαλλίδας αναφέρθηκε στις φάσεις υλοποίησης του προγράμματος της Τοπικής Ιστορίας της Μεθώνης. Η τελετή έκλεισε με τον "Υμνο της Μεθώνης" από την χορωδία του σχολείου και ακολούθησε δεξίωση που είχε ετοιμάσει ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου.