Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΜΕΘΩΝΗΣ (4)

Το Δημοτικό Σχολείο Μεθώνης, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά το ενδιαφέρον του για την τοπική ιστορία και το άνοιγμά του στην τοπική κοινωνία, σε μια άψογη συνεργασία Συλλόγου Διδασκόντων, Συλλόγου Γονέων και μαθητών, παρουσίασε το βράδυ της 30ης Απριλίου τη "Ναυμαχία της Μεθώνης". Σε μια κατάμεστη αίθουσα και με την παρουσία του Δημάρχου, Αντιδημάρχων και Δημοτικών Συμβούλων  Πύλου - Νέστορος, της Προέδρου και Τοπικών Συμβούλων Τ.Κ Μεθώνης, της Σχολικής Συμβούλου 5ης Εκπ/κ...ής  Περιφέρειας Μεσσηνίας, των Δ/ντων των Δημ. Σχολείων 2ο Πύλου και Κορώνης οι μαθητές μας παρουσίασαν το ιστορικό της ναυμαχίας με ειδικές αναφορές σε ξεχωριστά γεγονότα όπως η επιστολή του Μιαούλη προς τους προκρίτους της Ύδρας μετά τη ναυμαχία, η αφήγηση ενός πυρπολητή που έλαβε μέρος στη ναυμαχία, χόρεψαν χορούς της Ύδρας τιμώντας το νησί του Μιαούλη, τραγούδησαν τον Ύμνο της Μεθώνης και συμμετείχαν με λαμπαδηφορία στην αναπαράσταση μπροστά από την παραλία.Ελπίζουμε του χρόνου ως επίσημη τοπική εθνική εορτή οι εκδηλώσεις να είναι μεγαλύτερες και εντυπωσιακότερες. Εμείς κάναμε την αρχή!!!!!