ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δράσεις μέσα στο καλοκαίρι πραγματοποιούνται στο Σχολείο γεγονός που δείχνει ότι και σε περιόδους διακοπών βρίσκεται στο επίκεντρο της κοινωνικής ζωής του τόπου. Το διάστημα 24 Ιουλίου - 2 Αυγούστου φιλοξένησε 70 περίπου κατασκηνωτές κοινοτικής ανάπτυξης του Σώματος Ελληνικού Οδηγισμού. Συντόνιστής ήταν το Τοπικό Τμήμα Τρίπολης και συμμετείχαν ομάδες Μεγάλων Οδηγών (έφηβοι και νέοι) από το Καρλόβασι Σάμου, το Μαρούσι, τη Νέα Φιλαδέλφεια, την Κέρκυρα και την Τρίπολη. Η κατασκήνωση ήταν προσανατολισμένη στην εθελοντική εργασία των ίδιων των κατασκηνωτών που πραγματοποιήθηκε αποκλειστικά στη Μεθώνη με τομείς προσφοράς το περιβάλλον, τον άνθρωπο και τον πολιτισμό.

Ο χώρος του σχολείου για δέκα ημέρες γέμισε ζωή, ενώ οι δράσεις συνεχίζονται με ομάδα προσκόπων, το πανηγύρι του Α. Ο Μεθώνης και το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας σε αλλοδαπούς από τις 16 έως το τέλος Αυγούστου. Ε, από κει και πέρα αρχίζει η προετοιμασία για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.