Οι Δραστηριότητες του Σχολείου Μας

ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΤΟΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ"

Ένα καινοτόμο πρόγραμμα που ξεκίνησε από την περσινή διδακτική χρονιά και από φέτος θα διδάσκεται σε όλες τις τάξεις του σχολείου είναι η "Τοπική Ιστορία". Το υλικό δουλεύτηκε μέσα από το προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης και περιλαμβάνει ύλη ανάλογα με την τάξη που ανήκει ο κάθε μαθητής. Έτσι στην Α΄ Τάξη και στο μάθημα της Μελέτης Παριβάλλοντος οι μαθητές θα έχουν, μέσα από εικόνες της περιοχής, μια πρώτη γνωριμία με τον τόπο τους, στη Β΄ Τάξη και στο ίδιο μάθημα δημιουργήθηκε μια σύντομη ιστορία του τόπου με κείμενο και φωτογραφίες, ενώ στις επόμενες τάξεις εντάσσεται μέσα στο μάθημα της Ιστορίας και ανάλογα με την ιστορική περίοδο που διδάσκεται. Έτσι Για τη Γ΄ Τάξη έχουμε την ιστορία της περιοχής τη Μυκηναϊκή Περίοδο, στη Δ΄ Τάξη την ιστορία στα Αρχαϊκά χρόνια, στην Ε΄ Τάξη αναφερόμαστε στα Βυζαντινά Χρόνια και στην ΣΤ΄ Τάξη, τα Νεότερα Χρόνια και ιδίως την περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης.

Για την τρέχουσα διδακτική χρονιά το πρόγραμμα συνεχίζεται να υλοποιείται από το Ολοήμερο Τμήμα και περιλαμβάνει κατασκευές και δραστηριότητες που έχουν να κάνουν με δημιουργία Τουριστικού Οδηγού, επιτραπέζιου παιχνιδιού της περιοχής και χαρτών.