Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Προγράμματα Εκπαίδευσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Το σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2020-2021 λειτουργεί ως Πιλοτικό στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Πρόκειται για θεματικές ενότητες που έχουν να κάνουν με δεξιότητες μάθησης, ζωής, τεχνολογίας, επιστήμης και νου. Οι δραστηριότητες των μαθητών είναι διαθεματικές, γίνεται χρήση πολυτροπικών κειμένων, νέων τεχνολογιών, διαδραστικων παιχνιδιών, θεατρικού παιχνιδιού, ταινιών μικρού μήκους, projects κλπ. Στη λειτουργία τους υπάρχει μια μετατόπιση σε μαθητοκεντρικές και ομαδοσυνεργατικές προσεγγίσεις μάθησης και δίνεται έμφαση στη δημιουργία ενός κλίματος επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των συμμετεχόντων. Γενικά τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων προσφέρουν μια ποικιλία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που μπορούν να αποτελέσουν κίνητρα μάθησης, ανταλλαγής απόψεων, ιδεών και πρακτικών.