Η Ναυμαχία της Μεθώνης (2)

(Απόσπασμα από κείμενο του Βασίλη Μισκιώτη που δημοσιεύτηκε στο "Μεσσηνιακό Λόγο" στις 15-7-2004)

Εις την Μεθώνην εις την συνεδρίασιν του Κοινοτικού Συμβουλίου την 10-4-1962, η οποία είχε ως θέμα: "Περί ορισμού Τοπικής Εορτής της Μεθώνης της 30ης Απριλίου 1825" ο τότε Πρόεδρος της Κοινότητος Ιω. Ζησιμόπουλος εξέθεσεν ότι ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Κων/νος Τσούτσουρας επρότεινεν όπως η 30η Απριλίου καθιερωθεί ως επέτειος τοπικής εθνικής εορτής. Το Κοινοτικόν Συμβούλιον ενέκρινε και έτσι το 1962 εωρτάσθη εις την Μεθώνην η επέτειος της Ναυμαχίας με μεγάλην συρροήν πλήθους και ωραίας εθνικάς εκδηλώσεις. Κατά τον εορτασμόν εξεφώνησε τον πανηγυρικόν της ημέρας ο πρωτοστατήσας εις την όλην οργάνωσιν Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου κ. Κ. Τσούτσουρας.......

Από τότε ο ετήσιος εορτασμός έμεινε μετέωρος.

Μήπως τα 53 χρόνια που πέρασαν είναι πολλά;